Chcete vyfotit, ale ještě jste to nedělali? „Don´t panic“, vše je jednou poprvé. Přijít na focení a až pak zjišťovat možnosti, je pozdě a nemusí se to vyplatit. Zkusím Vám pomoc ujasnit si, co chcete, co je a není možné. Promyslete si následovné:
Jak má fotka působit?
Vesele, tajemně, elegantně…..
Kam ji pak chcete použít?
Tím myslím jak umístění v bytě – aby nezanikla, ale ani nerušila, ale také jestli na web, kalendář, fotoobraz…
Kolik Vás na focení příjde?
Jednotlivci a malé skupinky můžou všude. Větší zájezdy už mají možnosti omezené jejich skladností.
V čem se chcete fotit?
(S tím Vám pomůžu v článku o volbě oblečení)
Pokud volíte focení v ateliéru, tak budete nahnání na kus papíru či látky o různých světlostech a rozměrech. Ideální je, když si sami řeknete, která to bude. Zde jsou mé možnosti:
Pozadí plátěná ručně malovaná
Jedná se o ručně malovaná pozadí (ano, já sám), která jsou tím pádem unikátní. Při správné volbě oblečení (až svlečení) má snímek tajemně-romantickou atmosféru. Zatím mám pouze dvě. Bonusem je možnost skutečné staré dřevěné podlahy. Tříska vražená do člověčího pozadí bude důkazem, že se nejedná o trapný vinil či jiné prodávané náhražky. Na těchto pozadích se dají odfotit menší skupinky, ale ideální je portrét či párové focení, protože pozadí mají 3 metry. Fotit jak na papírovém, tak na látce se během jednoho focení špatně stíhá. Přehazování zabere nějaký čas, proto je nedoporučuji kombinovat.
Šedivé
(dá ale pak natónovat třeba do lehké modro-zelené a pod.)
A do rezavo-hněda
Černé s lesklými skvrnami
Nově i s černou dřevěnou podlahou
Hnědo okrové pozadí
Žluto-okro-tyrkysové
Světlé šedivé
Zemitě šedá pozadí – světlé /tmavé
Velké „jílově šedé“ pozadí
Černobílé – přechodové
Papírová pozadí
Poměrně snadno se mění. Není problém během jednoho focení prostřídat všechny tři – bílé, šedé, černé.
Bílé pozadí
Nejuniverzálnější, čisté. Hodí se pro rodinná focení, kdy je potřeba prostor pro pořádné rodinné řádění či velký počet dobře narovnaných lidí. Portréty na životopis či jiné pracovní libůstky vypadají na bílé asi nejlépe.
Dobře to vypadá třeba i z vrchu.
Černé pozadí
Prostě portrétní. Pokud budete v tmavém oblečení, vynikne pouze obličej. U rodinných fotek je to o držení dětí v náručí, protože pozadí není moc velké (2,5 m). Pohyb a fotky celých postav nemají moc smysl.
Šedivé pozadí
Stupňů šedi může být více (já vím, i padesát), od takřka bílé, po téměř černou. Snímek není tak tvrdý a kontrastní, fotce je dodána hloubka prostoru. Na světle šedé se dá při rodinném focení pohybovat stejně jako při focení na bílém.
U tmavě šedého pozadí můžete tvořit skupinky, ale nejlíp to bude vypadat „nastojáka“, ideálně bez nohou. Nesmíte se díky přesně zamířenému svícení moc po ploše hýbat. Myslím, že na portréty je ještě elegantnější než černé a není tak agresivní.
A to je vše, co nabízím. Mám i nějaké barvy, ale roky jsem je nepoužil…asi je nemám rád. Teď víte možnosti. Promyslete vše, projeďte šatník, aby to taky nějak vypadalo a stavte se na pár fotek 😉