Martin Koubek
Fotograf

Postřehy a rady před focením

Postřehy a dobře míněné rady 

Portrét

  • Když fotím portrét, tak je pro mě zcela nezbytný klid a pohoda. Přirovnal bych to spíše k terapii. Neberte s sebou kamarádky jako psychickou podporu. Zcela by to změnilo směr práce a věřte, že další pozorovatel ze stínu Vám nepomůže se uvolnit a otevřít se. Naprostá pohoda je na fotkách znát. Základem mé práce je komunikace. 
  • Neřešte, že jste se zatím nikdy nefotili, že nejste modelka… Pro naprostou většinu lidí, se kterými pracuji, je to „poprvé“. Já jsem také vždy nervozní. Nikdy jsem s Vámi nefotil, neznám Vás a jsem pod tíhou předané odpovědnosti za povedenou fotku. Takže jste možná i ve výhodě 🙂
  • Fotogeničnost je dle mého více záležitostí mysli. Mým úkolem je Vás přivést do ideálního rozpoložení, najít světlo, které Vám bude slušet a bude splňovat účel focení.
  • Většina dobrých fotek začne vznikat až po „rozfocení“, které zabere 15-20min, ve kterých se vzájemně oťukáme a zvykneme si na sebe. Já taky zjistím, jaké světlo Vám sluší.

Děti, rodina a skupiny

  • Focení je dobré pojmout jako blbnutí ve vyhrazeném prostoru. Neumím fotit snímky před naaranžovaným stromečkem, kdy se celá posádka saní usmívá jedním směrem. Je to většinou divočina, při které se zapotíte. Z mysli odstraňte veškeré zidealizované představy o spořádaných fotkách poslušných dětí. Takto jsem to zatím zažil asi jen u jedné rodiny.
  • Mějte co nejpohodlnější oblečení a vyvarujte se formálnosti. Tričko a džíny budou stačit. Chcete fotit okamžik radosti s dětmi a ne kravaťáckou kandidátku do komunálek, ne? U rodinných portrétů, skupinových fotografií a párů je vždy důležité, aby byli k sobě všichni barevně a světlostně sladěni. Veškeré oblečení by mělo být opravdu jednobarevné, bez ozdobných lemů či nápisů. Ve výsledné fotografii nevypadají nápisy dobře. Více o oblečení je níže na stránce.
  • Pokuste se o jednoduchost a neberte na focení víc než je nutné. Mě doteď děsí má fotka ze školky s plastovým telefonem. Plyšák může u focení být, ale bude vedle mě pomáhat mi fotit.

Těhotenské focení

  • U těhotných je důležité bříško, tak volte u oblečení minimalismus  či se zamyslete, jestli by nebyl hezký třeba onen těhotenský akt či nějaká míra nahoty – často to tak beztak končí, protože holá kůže je nadčasová a nejhezčí.
  • Promyslete, jestli chcete fotit s partnerem nebo sama. Jsou to dvě naprosto odlišné atmosféry a práce. Pokud chcete spíš odlehčené snímky, tak to s chlapy jde lépe, než se je snažit donutit k zahloubaným fotkám plným intimity.

Galerie těhotenských

Akt

  • U aktů bych rád předem ujasnil termín „akt“, protože pro poměrně velkou část zákazníků bylo aktem focení v prádle, kdy byla podprsenka zakrytá rukou :).  Akt je pro mě úplná nahota. Nahota taková, kdy je člověk „oblečen“ pouze do světla a stínu, úhlů a pozic těla. Akt je pro mě intimita vsazená do spektra od zahloubaného zamyšlení po naznačenou provokaci. Neumím erotiku, prostě na to nemám cit.
  • Platí zde to samé, co jsem psal u portrétu jen ještě do větší hloubky. Možná se to nezdá, ale je to podstatně náročnější jak z fotografického hlediska, tak hlavně komunikačně. Akt není očumování. Je to skloubení preciznosti, umění atmosféry a důvěry.
  • Pokud se domluvíme na focení aktu, je dobré si vzít na cestu volnější oblečení a hlavně volnější spodní prádlo (otlaky od oblečení mizí velmi pomalu, nejméně 30 minut i déle). Ideálně mějte s sebou i župan, abyste mi po place nelítali nazí víc než je nutné =D
  • Zajímavé snímky nebudou vznikat hned. Zde je potřeba poměrně dlouhá doba na zvyknutí si na sebe, uvolnění a tak. Někdy to zabere klidně i hodinu, nemá smysl to uspěchat. Po porovnání prvních a posledních snímků mi dáte za pravdu.
  • Promyslete, jestli se Vám líbí akt, kde budete mít rozeznatelný obličej nebo jestli se vydáme cestou křivek a detailů. Přirovnal bych to volbě mezi fotkou do alba z léta či uměním na zeď.

K promyšlení předem:

Kde se to má stát?

  • Ateliér – nemusíte řešit počasí. Je ideální pro čistou nerušivou fotku (někdy až sterilní).
  • Exteriér čili venku – volba prostředí oživí fotku, ale v našich Opičích horách není jednoduché několik týdnů předem trefit datum, kdy bude hezky. Ale nezouvejte, dokud nejsou průtrže, tak se fotit dá krásně. Jen tomu uzpůsobte oblečení.
  • Interiér – ano, můžu se stavit zkusit Vás vyfotit i doma. Pokud máte dostatečně světlý či zajímavý byt, mohlo by vzniknout něco nevšedně zajímavého. Doma nefotím děti, zatím to tam neumím.

Kdy fotit?

    • Dle sebe a pohledu do zrcadla nedoporučuji nechat se fotit ráno a příliš brzo dopoledne. Zvažte jak dlouho jsou na Vás vidět následky noci.
    • Pokud chcete fotit venku a hrozí, nedej bože, hezké počasí, tak bude dobré najít spíše pozdně odpolední hodiny. Ideálem je 1-2 hodiny před západem slunce.
    • U aktů cítím ideální čas opět v podvečer. Lidská mysl začíná být jinak nastavená.

    Co na sebe?

    • Oblečte se tak, abyste se cítili dobře!  Jednoduchost, pohodlnost.
    • Vyvarujte se: křiklavým a pestrobarevným kombinacím nebo velkým nápisům a obrázků na oblečení. Odvádí to pozornost.
    • Nekombinujte při jednom kompletu bílou a černou (např. bílé tričko, černé kalhoty).Ideální je mít jednu variantu světlou – bílá trika nebo košile a džíny, druhou variantu tmavou s tmavými vršky. Lepší vysvětlení najdete v článku „Jak se obléct (?) „
    • Líčení a vizážista – Většinou je nepoužívám, sázím na přirozenost, ale v případě, že budete chtít na focení vizážistku, je potřeba si ji předem objednat a ujasnit si s ní styl vizáže. Ona Vám pak řekne, co předtím dělat a co ne. Pokud se běžně nelíčíte a na focení vizážistu nechcete, tak si s sebou vezměte alespoň pudr na přepudrování, řasenku a tužku na nutné minimum. Když se vrátím k přirozenosti. Zamyslete se nad tím, jestli chcete mít vzpomínku na to, jak jste vypadali nebo fotku, nad kterou Vám lidé řeknou „To jsi ty? Vůbec bych tě nepoznala.“ Být nalíčená má jistě své výhody – zakryjí se stravovací hříchy, spánkový deficit. Dále pak je jednodušší uvolnit se a „zahrát“ si na někoho jiného.  Pokud má být výsledek focení dárkem pro přítele, manžela, milence, milenku … chcete dávat jistě sebe. Co takhle zkusit dát sebe jak Vás dotyčný zná „odpočatou v nedělní podvečer“, přirozenou, kdy je Vaše krása nezakryta fasádou líčidel? Pokud se k tomu rozhodnete, chce to i tak přijít naladěná a odpočatá. Kruhy pod očima smyslnosti nepřidají. Přiznávám, přelíčené ženy mi nic neříkají. Rozhodně neříkám, že pokud jste zvyklá na oční tužku, tak že přijít i bez ní. Říkám, buďte svá!